Poznej svého bratra

16.6.2016

Poznej svého bratra

Jeden mnich se rozhodl, že bude kázat evangelium mezi zločinci. Začal tedy chodit každý den do věznice. Ať se snažil, jak se snažil, nedařilo se mu to. Postupně propadal beznaději a ty lidi, z nichž chtěl udělat křesťany, začal nenávidět. Nepomohli mu naplnit jeho plány a předsevzetí, a to jim nedokázal odpustit. Spílal jim hrubými výrazy a dával jim najevo, že své zločinecké minulosti se nikdy nezbaví.

Když bylo urážek už dost, přistoupil k němu jeden z vězňů a zeptal se: ,Člověče, znal jsi svého otce?" ,Ano, samozřejmě," odpověděl mnich. „A otec ti nic neříkal, když jsi byl malý? Nepamatuješ si na žádná jeho slova?" Mnich se zamyslel a povídá: „Ale jo, často mi říkával: 'V každém člověku najdi svého bratra.' To si pamatuji zřetelně, protože to byla jeho oblíbená fráze. Pak od nás odešel, přidal se k revolučním marxistům.

,Člověče, já isem tvůj otec. Je to už dávno. Vím, v mládí jsem byl grázl, vím, že jsem tě nechal s matkou samotného a zbaběle jsem opustil svou rodinu. Pro přátele jsem ukradl chléb a maso, aby nezemřeli hlady. Dokonce se ze mne stal revolucionář a terorista, protože isem podlehl lži„ a připravil jsem o život mnoho nevinných lidí. Teď jsem tady, abych za chyby pykal. Tys však šel do kláštera, kde jsi měl pochopit jedinou mou větu, a co se z tebe stalo? Nadáváš vězňům a pohrdáš námi! V každém člověku hledej svého bratra... Jestli to dovedeš, jednou ho objevíš v každém z nás. Vím, zločinec nemá právo poučovat, ale poslechni mě jako svého otce..."

Mnich se v dojetí sklonil a políbil tátovy ruce. Začal žít podle této věty. Později se z něho stal světec, protože díky otcově radě pochopil evangelium. 

 

Převzato z knihy Pozvání do ticha (KNA, 2013). Autor: Juraj Jordán Dovala.

 

Sekce: DUCHOVNÍ ŽIVOT   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články


    RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

    Kontakt na správce stránek: webmaster(@)vojtechkodet.cz 

    Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.