Chraň své srdce

29.2.2020

Chraň své srdce

Příspěvek do ankety Katolického týdeníku
(P. Vojtěch Kodet)

 

Jak ve svém životě konkrétně, prakticky, chráníte své srdce před zlem?

To první je, že každý den ráno zasvěcuji Pánu sebe a vše, co mám ten den před sebou, a prosím ho za ochranu. Vím, že bez pomoci Boží to nezvládnu. Pak se snažím přes den to zlo v jakékoli podobě do svého srdce vůbec nepustit. To znamená dobře zvažuji, čemu se v životě vystavím, na co se budu dívat, co budu poslouchat, co budu číst, s kým se setkám. Někdy se ale kontaktu s něčím zlým nedá vyhnout, a pokud vnímám, že to proniklo až do mého srdce, prosím Pána o pomoc a, jestli je to i moje vina, prosím za odpuštění. Pokud na mě zlo útočilo skrze jiného člověka, žehnám mu a odpouštím.

Jiné je, když si v nějaké situaci uvědomím, že to zlo v mém srdci už je, aniž jsem to věděl. Pak se snažím dělat pokání.

 

Jak si naopak udržujete jeho citlivost k bližnímu a jeho potřebám?

Od rána se snažím srdce probudit, nebo jinými slovy, setkat se se sebou a s Bohem. Pak jsem  schopen vnímat jednak Boží působení, Boží slovo pro mě a druhé lidi kolem mě. Pokud se pak přes den nenechám zahltit prací na tolik, že začnu jen „fungovat“, pak to srdce zůstane vnímavé k potřebám bližních i přes den.

ilustrace pixabay

 

Sekce: ROZHOVORY | DUCHOVNÍ ŽIVOT   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články


    RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

    Kontakt na správce stránek: webmaster(@)vojtechkodet.cz 

    Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.